حالتهاي صورت ما باعث انتقال احساس ما به ديگران مي شوند و ديگران نيز براي ارزيابي احساس ما از آنها استفاده مي کنند.حتي در هنگامي که ما بطور عمدي قصد مخفي کردن احساس واقعي مان را داريم سيگنالهاي زير پوستي ارسال مي شود که نشان دهنده واقعيت ماجراست که مي تواند باعث شرمندگي ما شود.
شما باید این جمله را شنیده باشید"زیبایی قدرت است و لبخند شمشیر آن" اگر به افراد دوروبر و مشهور نگاهی بیندازید حتما به حقیقت این جمله پی خواهید برد. لبخند یک زبان جهانی است و در همه جای دنیا،در بین تمام ملیت ها ،نژادها ،رنگ ها و مذهب ها باعث دلگرمی شده و زمینه در کنار هم قرار گرفتن افراد را بدون توجه به تمایلات فرد فراهم می کند.لبخند واقعی قابل سرایت هم است چرا که اطرافیان فرد را نیز به شور وشعف وادار می کند وبا توجه به انتقال این شور و شعف اطرافیان بیشتری را برای فرد جمع می کند که نتیجه آن بدست آوردن قدرت بیشتر است.

ارتودنسی و تغذيه و سلامت دهان

ارتودنسی با اصلاح محل قرار گیری دندانها به سلامت دهان و دندان کمک می کند.جويدن و بلعيدن، از اعمال حياتي دهان و دندانها هستند كه باعث رساندن مواد غذايي موردنياز به تمام سلولهاي بدن مي شوند. علاوه بر اينکه سلامت محيط دهان نقش غيرقابل انكاري در بدست آوردن مواد غذايي كافي براي كل بدن دارد، محيط دهان مملو از ميكروب هايي است كه در صورت ورود به گردش خون مي توانند مخاطراتي براي كل بدن از جمله قلب ايجاد كنند. بيماري بعضي از اعضاء بدن مثل سيستم ايمني يا بيماري هاي كبدي مـثل ديــابت نـيـز مــي توانند اثر مخربي بر روي سلامت بافت هاي دهان و دندان داشته باشند. استفاده صحيح از مواد غذايي علاوه بر فوايدي که از آن به سلامت بدن و پيشگيري از بيماريهاي کلي بدن دارد مي تواند اثر مستقيمي بر روي پيشرفت پوسيدگي و دوره هاي متناوب فعاليت باكتري ها داشته باشد .

محافظ دهان و دندان
با ارزش ترين بخش بدن صورت مي باشد كه حداقل اجزاء محافظتي را براي محافظت در اختيار دارد . با توجه به نبود امکانات حفاظتي در صورت، استفاده ازمحافظ هاي دهان و دندان که بتواند از صدمات ناشي از حوادث و فعاليت هاي مرتبط با بازي و ورزش جلوگيري کند باارزش مي باشد..طبق برآورد انجمن دندانپزشكي آمريكا، محافظ هاي دنداني كـه در هنگام فعاليت هاي ورزشـي استفـاده مـي شوند، ساليانه از بروز تقريبا" 000/200 حادثه مرتبط با دندان ها در هنگام ورزش دانش آموزان پيشگيري مي كنند. محافظ هاي دهان و دندان بطور قابل توجهي ميزان و شدت صدمات وارده به دهان و دندان را در طي فعاليت هاي ورزشي و ورزش هاي قهرماني كاهش مي دهند.

ارتودنسی و محافظ دهان و دندان
مطالعات پزشكي ورزشي و دنداني نشان داده اند كه هر نوع فعاليت ورزشي مي تواند باعث صدمه به دندان لب، زبان و فك شود. فعاليت ورزشي كه نيازمند محافظت از دهان و دندان است عبارتند از: بيسبال، بسكتبال، اسكوتر، فوتبال، واليبال، دوچرخه سواري، هندبال، بوكس و كاراته مي باشند. شايد تنها ورزشي كه با اطمينان مي توان گفت نياز به وسيله حفاظتي ندارد شطرنج باشد!

شیارپوش دندان

شیارپوش دندان چیست؟

با نگاهي به سطوح مختلف دندان شيار هايي را بر روي دندان مي بينيم که اين شيارها در سطح جونده دندانهاي آسياب بزرگ زياد تر و عميق تر مي باشند. از آنجايي که اين شيارها در دندانهاي عقب تر زيادتر بوده و امکان تميز نشدن آنها با روشهاي معمول به دليل دسترسي کم با سختي و دشواري همراه است روشي براي محافظت از پوسيدگي اين شيار ها وجود دارد که به آن استفاده از شيارپوش يا فيشور سيلانت گفته مي شود.
شیارپوش ها موادی از جنس مواد همرنگ دندان هستند که برای پوشاندن و مهر وموم کردن شيارها استفاده می شوند تا امکان نفوذ مواد غذایی و باکتری ها به درون شیارها حذف شود . شیارپوشها باعث محافظت از شیارها و شکاف های دندان به خصوص شیارهای سطح جونده ی دندان های آسیاب می شوند که اغلب پوسیدگی های دندان کودکان در این ناحیه تشکیل می شود .

چگونه متخصص دندانپزشکی و ارتودنسی انتخاب کنیم؟

اگر شما نیاز به مراجعه به متخصص دندانپزشکی و متخصص ارتودنسی داشته باشید چه معیارهایی را برای انتخاب دندانپزشکتان مدنظر قرار می دهید؟
معیارهای مختلفی در انتخاب دندانپزشک در بین مردم رایج است مثل اخلاق دندانپزشک،جنسیت دندانپزشک اعم از خانم یا آقا،محل فعالیت او اعم از کلینیک یا مطب شخصی ،ارزان و گران بودن خدمات دندانپزشک ، نحوه آمپول زدن دندانپزشک و چیزی که از آن بعنوان کار خوب دندانپزشک یاد می شود .اینکه عوامل ارزیابی کار خوب دندانپزشک از نظر مردم عادی چیست ودرست یا نادرست بودن این فاکتورها مورد بحث امروز نیست.
اگر بخواهید انتخاب درستی داشته باشید باید سعی کنید با سوال و ارتباط برقرار کردن با دندانپزشک ،میزان اهمیت دادن دندانپزشک به سالم شدن و سالم ماندن دهان و دندانهایتان راارزیابی کنید. بعبارتی بررسی کنید مجموعه اقدامات آن دندانپزشک تا چه حد به روشهای پیشگیری و ممانعت ازبروز مجدد بیماری نزدیک است.


ساختمانهای حمایت کننده دندان :
استخوان : ریشه دندان را در بر گرفته و باعث حمایت دندان در استخوان های فک میگردد .
لثه : بافت نرم پوشاننده ی استخوان است که در نواحی مختلف ، جنس متفاوت و کارایی متفاوتی دارد .
الیاف نگهدارنده ( پریودنتال ) : مانند نخ های باریکی است که ریشه دندان را به استخوان آلوئول متصل می کنند .

شناخت اجزاء دندان و بافت های حمایت کننده آن می تواند در درک ماهیت مخرب و پیش رونده پوسیدگی دندان و ناراحتی های لثه مفید باشد .
ترکیب اجزاء دندان :
مینا : سخت ترین ماده موجود در بدن است . مینا با پوشاندن سطح تاج باعث محافظت از آن در برابر اعمال جویدن و وسایل ساینده می شود ، سختی این ماده امکان محافظت نسبی مینا و دندان را از پوسیدگی فراهم می کند .
عاج : قسمت عمده بافت دندان از عاج تشکیل شده است که در زیر لایه مینایی قرار گرفته است . سختی عاج به اندازه سختی مینا ناست بنابراین سرعت پیشرفت پوسیدگی در آن سریع تر است .

ارتودنسی و سلامت دهان دندان

کلید سلامت پیشگیری است و ستون پیشگیری دانش و انگیزه قوی است . والدین و فرزندان آگاه و با انگیزه می توانند از بروز بسیاری از بیماریهای دهان و دندان پیشگیری نموده و از اثرات دراز مدت این بیماریها پیشگیری و در جهت کاهش هزینه های خانواده و جامعه مؤثر باشند .
سلامت دهان و دندان جنبه بسیار مهمی از سلامت کلی فرد است . دانش آموزی که دندان درد یا مشکل مرتبط با آن دارد نمی تواند همانند دانش آموز سالم درس فرا گیرد و فردی که دارای تجربه های متعدد این چنینی باشد از آینده روشن دور خواهد شد . عدم سلامت دهان و دندان می تواند در این شرایط منجر به کاهش اعتماد به نفس و مجدداً کاهش قدرت یادگیری شود و هر فعالیت و اقدامی که در جهت بهبود وضعیت این فرد انجام شود می تواند منجر به زندگی و آینده بهتر او گردد .

اگر بخواهيد با ديگران ارتباط پيدا کنيد بايستي از صورت خود استفاده کنيد. این حالتهاي صورت است که رايج ترين شکل ارتباط موثربین انسانها را ایجاد کرده است.

حالتهاي صورت ما باعث انتقال احساس ما به ديگران مي شوند وتوسط ديگران براي ارزيابي احساس ما بکار گرفته مي شوند.حتي در هنگامي که ما بطور عمدي قصد مخفي کردن احساس واقعيمان را داريم سيگنالهاي زير پوستي که نشان دهنده واقعيت ماجراست مي تواند باعث شرمند گي ما شود.

لبخند و ارتباط برقرار کردن