چگونه متخصص دندانپزشکی و ارتودنسی انتخاب کنیم؟

اگر شما نیاز به مراجعه به متخصص دندانپزشکی و متخصص ارتودنسی داشته باشید چه معیارهایی را برای انتخاب دندانپزشکتان مدنظر قرار می دهید؟
معیارهای مختلفی در انتخاب دندانپزشک در بین مردم رایج است مثل اخلاق دندانپزشک،جنسیت دندانپزشک اعم از خانم یا آقا،محل فعالیت او اعم از کلینیک یا مطب شخصی ،ارزان و گران بودن خدمات دندانپزشک ، نحوه آمپول زدن دندانپزشک و چیزی که از آن بعنوان کار خوب دندانپزشک یاد می شود .اینکه عوامل ارزیابی کار خوب دندانپزشک از نظر مردم عادی چیست ودرست یا نادرست بودن این فاکتورها مورد بحث امروز نیست.
اگر بخواهید انتخاب درستی داشته باشید باید سعی کنید با سوال و ارتباط برقرار کردن با دندانپزشک ،میزان اهمیت دادن دندانپزشک به سالم شدن و سالم ماندن دهان و دندانهایتان راارزیابی کنید. بعبارتی بررسی کنید مجموعه اقدامات آن دندانپزشک تا چه حد به روشهای پیشگیری و ممانعت ازبروز مجدد بیماری نزدیک است.


اگر دندانپزشکی گرایشات مبتنی بر پیشگیری داشته باشد اولین اقدامی که انجام می دهد آشنا کردن شما با روشهای پیشگیری است.در تمام فعالیت های درمانی کلید درمان موفق حذف علت بیماری است. اگر فردی روش صحیح مسواک یا نخ زدن را نداند و متعاقب آن دچار بیماری دهان و دندان شود و دندانپزشک هم آنرا به بهترین نحو ترمیم نماید ولی روش صحیح حفظ بهداشت دهان و دندان را به بیمار نشان ندهد نتیجه آن جز شکست درمان، برگشت بیماری و پرداخت هزینه مجدد نخواهد بود.

متخصص دندانپزشکی خوب

دندانپزشکانی که این نگرش را دارند در ابتدا وضعیت بهداشت دهان و دندان بیمار را ارزیابی نموده و انرا به بیمار اعلام می کنند و عواقب بعدی این کوتاهی را به بیمار تذکر داده و او را آگاه می کنند.سپس روشهای صحیح رعایت بهداشت دهان و دندان را در طی جلسه اول به بیمار آموزش می دهند.
در طی جلسات بعدی میزان توجه و عملکرد فرد را بررسی می کنند. یعنی نحوه مسواک و نخ زدن دندان را بررسی کرده و برای رفع آنها تلاش می کنند. در این مرحله با کمک محلول یا قرص های آشکارکننده ، پلاک های باقیمانده در سطح دندانها رابه بیمار نشان می دهند.
در نهایت با پایان یافتن درمان از کامل بودن درمان و قدرت کنترل بهداشت بیمار اطمینان حاصل می کنند. اگر شما به متخصص دندانپزشکی مراجعه کردید و مجموعه این اقدامات را مشاهده نمودید می توانید تا حدی اطمینان داشته باشید که هزینه ای را که پرداخت نموده اید بیهوده نبوده است.
مسئله دیگری که این دندانپزشکان به ان توجه دارند استفاده از مواد و روشهای پیشگیری است. مهمترین این اقدامات درمانهای فلوراید تراپی و درمانهای فیشور سیلانت در دندانهای دایمی تازه رویش یافته در کودکان و نوجوانان است که روشهای کم هزینه هستند . این دندانپزشکان با اعتقاد کامل به این روشها آنرا در زمان مناسب به بیماران توصیه واز فواید آن برای ارتقا سلامت دهان و دندان افراد جامعه استفاده می کنند.
خصوصیت دیگر این دندانپزشکان این است که مواظب ذره ذره بافتهای بدن شما هستند . این افراد از درمانهای تهاجمی جز در موارد ضروری استفاده نمی کنند مثلاسلامتی را فدای زیبایی نمی کنند. در برخی موارد افرادی به ما مراجعه می کنند که برای ردیف نشان دادن دندانهایشان بجای اتودنسی از درمانهای تخریبی مثل روکش دندان یا لامینیت استفاده کرده اند. دندانپزشکان ماهر در این موارد ضمن رد درخواست نادرست بیمار وی را از عواقب درمانهای نادرست آگاه نموده و از بروز صدمات غیر قابل جبران پیشگیری می کنند.