شیارپوش دندان

شیارپوش دندان چیست؟

با نگاهي به سطوح مختلف دندان شيار هايي را بر روي دندان مي بينيم که اين شيارها در سطح جونده دندانهاي آسياب بزرگ زياد تر و عميق تر مي باشند. از آنجايي که اين شيارها در دندانهاي عقب تر زيادتر بوده و امکان تميز نشدن آنها با روشهاي معمول به دليل دسترسي کم با سختي و دشواري همراه است روشي براي محافظت از پوسيدگي اين شيار ها وجود دارد که به آن استفاده از شيارپوش يا فيشور سيلانت گفته مي شود.
شیارپوش ها موادی از جنس مواد همرنگ دندان هستند که برای پوشاندن و مهر وموم کردن شيارها استفاده می شوند تا امکان نفوذ مواد غذایی و باکتری ها به درون شیارها حذف شود . شیارپوشها باعث محافظت از شیارها و شکاف های دندان به خصوص شیارهای سطح جونده ی دندان های آسیاب می شوند که اغلب پوسیدگی های دندان کودکان در این ناحیه تشکیل می شود .

 

 

حداکثر اثر مطلوب شیارپوش ها هنگامی است که بلافاصله بعد از رویش دندان به کار گرفته شوند . این زمان برای اوّلین دندان آسیاب دائمی بزرگ در حدود سنین 7-6 سالگی و برای دندان آسیاب دائمی دوم بزرگ حدود سنین دوازده سالگی می باشد .شیارپوش ها حتی در دندان های شیری و در دندان های آسیاب کوچک دائمی نیز می تواند مفید باشند .

شیارپوش دنداننحوه ی اثر شیارپوش چگونه است ؟
اگر نوک برجستگی دندان های آسیاب قلّه در نظر گرفته شوند شیارهای روی سطح جونده ی دندان ها همانند دره می باشند . حتی اگر کودکی به دقّت مسواک و نخ دندان استفاده نماید تمیز کردن شیارها و شکاف هایی که دارای عرض کوچک و عمق زیاد هستند به شّدت سخت می باشد . در این شیارها حتی یک موی مسواک نیز نمی تواند نفوذ نماید . باکتریها و مواد غذایی می توانند وارد شیارها شده و فرآیند پوسیدگی را شروع نمایند . اثر شیارپوش آن است که مدخل ورودی این شیارها را به طور دقيق مهر و موم مي نماید به طوری که امکان نفوذ میکروب و مواد غذایی به درون آن غیر ممکن ميشود . شیارپوش فقط یکی از راه هایی است که به حفظ سلامت دندان کمک می کند . مسواک زدن ، نخ زدن ، رژیم غذایی مناسب ، کاهش تعداد دفعات استفاده از تنقّلات و معاینات دوره ای توسط دندانپزشک برای حفظ سلامت و زیبایی دندان ها ضروری است .

عمر شیارپوش

در صورتیکه شیارپوش به خوبی در محل قرار داده شده باشد و فرد نیز از آن مراقب کرده باشد شیار پوش می تواند باعث محافظت دندان از پوسیدگی در سنین با استعداد بالای پوسیدگی شود . اگر کودک بهداشت دهان خوبی داشته و از گاز زدن اجسام خیلی سخت خودداری کند نیمه عمر شیارپوش طولانی تر خواهد بود . مطالعات نشان داده اند که حتی بعد از ده سال حدود 66 درصد از دندان ها شیارپوش خود را حفظ نموده اند .
درمان با شیارپوش
درمان با این روش سریع و ساده بوده و نیاز به تزریق بی حسی ندارد و در طی یک جلسه حتی تا چند دندان قابل انجام می باشد . در این روش ابتدا سطح دندان آماده سازی می شود بدین معنا که مواد غذایی یا باکتریهای موجود حذف می گردند . سپس سطح دندان آماده شده با شیارپوش پوشانده می شود و شیارپوش به داخل شیارها هدایت می شود . سپس مادّه با نور یا خود به خود سفت می گردد . در نهایت اضافات آن حذف شده و بیمار بلافاصله قادر به خوردن و آشامیدن خواهد بود .