زیبایی لب ها و جوانسازی اطراف دهان

مراجعه جهت بزرگ تر کردن لبها و جوانسازی ناحیه اطراف دهان از علل شایع مراجعات زیبایی است. با توجه به آنکه لب ها در مرکز صورت قرار گرفته اند و کانون توجه می باشند ، حساسیت زیاد و منطقی راجع به شکل و اندازه آنها و تغییراتی که در ناحیه اطراف دهان اتفاق می افتد وجود دارد .
به طور کلی مراجعان جهت زیبایی لب و اطراف دهان را می توان به دو دسته تقسیم کرد:
1. افرادی که جهت بزرگ تر کردن لب خود که به طور ژنتیکی کوچک است ، مراجعه می کنند که این افراد معمولا جوان بوده و مشکل عمده ای از جهت چین و چروک در اطراف دهان ندارند.
2. افرادیکه با گذر زمان دچار سه تغییر می شوند .a ) نازک شدن تدریجی لب و ایجاد چین هایی روی خود لب ،b ) تحلیل پوست و بافت چربی دور لب و ایجاد چین های عمودی دور لب و بلند شدن فاصله لب تا بینی ،c ) پایین افتادن گوشه لبها و ایجاد و عمیق شدن خط اندوه (خط حزن یا ماریونت ) می شوند.
• در گروه اول که جهت بزرگتر کردن لب صرفا با انگیزه زیبایی مراجعه می کنند ، تنها راه حل منطقی استفاده از ژلها یا فیلرها ی قابل جذب یعنی ترکیبات اسید هیالورونیک و در راس آنها جوویدرم juvederm است، زیرا استفاده از چربی در مورد لبها هر چند که کاری کلاسیک است ، اما به خاطر غیر قابل پیش بینی بودن ماندگاری آن در این نقطه رواج چندانی ندارد و استفاده از ژلهای غیر قابل جذب و طولانی اثر (مثل آرتکل،آفرودیت، رادیس و...)هم در این ناحیه دو عارضه عمده را باعث می شود. یکی ایجاد گلوله های سطحی که دیده یا لمس می شوند و دوم جابجایی ژلهای غیر قابل جذب به داخل یا خارج لب ، لذا تنها استفاده از فیلرهای قابل جذب و معمولا هم جوویدرم توصیه می شود اما تذکر چند نکته مهم است:
1. باید توجه داشت که ساختمان آناتومیک لبها یعنی شکل رفرم پوست ، مخاط ، عضله ،بافت نرم مابین افراد مختلف کاملا متفاوت است ، لذا معمولا قابل پیش بینی نیست که یک لب دقیقا پس از پر شدن به چه شکل در می آید؟ آیا بیشتر برجستگی پیدا می کند یا پهن تر می شود؟آیا عدم تقارن های ضعیف موجود در آن ( که این عدم تقارن ها در همه افراد وجود دارند) قابل بهبود است یا خیر؟ و بسیاری از اگرهای دیگر . لذا همیشه به بیماران توصیه می کنم که حتما تزریق لب جهت بزرگسازی را نزد افراد مجرب انجام دهند تا از ایجاد عوارض مختلف تزریق مثل لب سوسیسی شکل ، لب منقاری شکل ، لب اردکی شکل و بسیاری اشکال غیر متعارف دیگر لب جلوگیری شود.
2. حتما از تزریق ژل های طولانی اثر (یعنی ترکیبات غیر جوویدرم ) به داخل لب خودداری کنید، زیرا احتمال عوارض در طولانی مدت بسیار بالاست (لطفا به مطلب فیلرها در سایت www.rambodsamimi.com )مراجعه فرمایید.
3. بدانید که طول مدت ماندگاری متوسط جوویدرم ( که از نظر غلظت مولکولهای بزرگ در میان ترکیبات هیالورونیک اسید بی رقیب است ) حدود 12-9 ماه است. یعنی ظرف این مدت بتدریج جذب بدن می شود چون یک ماده طبیعی بدن است و پس از آن باید مجددا تزریق شود ، هر چند در بسیاری از بیماران اثر بزرگسازی آن تا مدت طولانی تر ممکن است قابل مشاهده باشد.
4. شاید در هیچ جا به اندازه لب تجسم فضایی پزشک در نتیجه نهایی موثر نباشد،اینکه کدام قسمت لب بیشتر پر شود (قسمت مرکزی یا طرفی )، آیا گوشه لب هم پر شود یا خیر ؟ آیا برجستگی لب بیشتر شود یا خیر؟آیا عرض دهان بیشتر شود یا خیر؟ و بسیاری آیاهای دیگر . بنابراین راجع به فرم دلخواه لب خود فکر کنید و ضمن مشاوره به طور دقیق سوالات خود را بیان کنید.
• دسته دوم بیماران افرادی هستند که با گذشت زمان دچار نازکی لب ، ایجاد چین های دور دهان و روی لب ، بلند شدن فاصله لب تا بینی ، افتادگی گوشه دهان و عمیق شدن خط اندوه (ماریونت ) می شود. درمان در این افراد بسته به شدت این تغییرات دارد و شامل تزریق جوویدرم به حاشیه و خود لب برای مشخص کردن مجدد حدود آن و نزدیک کردن لب به اندازه سابقش ، تزریق جوویدرم به همراه لیزرهای غیر زخمی کننده و در بعضی موارد بوتاکس برای کاهش و بهبود خطوط عمودی در لب و کاهش فاصله لب تا بینی ، تزریق جوویدرم و بوتاکس به چانه و عضله پایین آورنده گوشه لب برای بالا بردن گوشه دهان و تزریق جوویدرم به خط اندوه برای کم کردن این خط می باشد.( برای دیدن عکس های بیماران مختلف به سایت www.rambodsamimi.com مراجعه کنید.)
عمل تزریق لبها معمولا تحت بیحسی موضعی کامل انجام می شود و هیچگونه دردی ندارد . جهت کاهش تورم محل تمهیداتی اندیشیده می شود که متناسب با وقت در نظر گرفته شما برای دوران نقاهت خواهد بود.
باید توجه داشت که احتمال عوارض در جوویدرم ، لیزرهای غیر زخمی کننده و مصرف دقیق بوتاکس بسیار پایین است.