يكی از مهمترين درمان های دندانپزشكی زيبايی، لامينيت ونيرها هستند. لامينيت يك لايه بسيار نازك سراميكی و يا كامپوزيتی است كه روی سطح جلويی دندانها چسبانده می شود.
 
 
لامينيت ها براي اصلاح  بدشكلی - بدرنگی - شكستگی - ترك خوردگی - ويا كجی دندانها ونيز برطرف كردن فاصله بين دندانها كاربرد دارند. گاهی اوقات لامينيت ها ميتوانند جايگزين مناسبی براي درمان ارتودنسی نيز باشند و بعنوان درمان راحت تر و مطمئن تر و سريعتر و كم هزينه تری مورد استفاده قرار بگيرند.
 
 
 
 
بطور كلی لامينيت ها به دو نوع تقسيم می شوند.
 
1-  سراميكی  (غير مستقيم )

2-  كامپوزيتی  (مستقيم یا ونیر کامپوزیتی)

 3 – لامینیت چینی
 
 
 
لامينيت سراميكی:


لامینیت سرامیکی يك لايه نازك حدود 1-2 ميليمتر  از جنس پرسلن يا همان چينی ويا سراميكی خاصی می باشد  كه پس از  تراش مختصر سطح جلويی دندان و قالب گيري توسط دندانپزشك، در لابراتوار ساخته شده سپس روی دندان چسبانده می شود.

ویژگی مهم این سیستم استحکام بسیار زیاد آن است . لذا در مواردی که دندانها تحت استرس بالا هستند از این سیستم استفاده می شود . خود لامینیت های سرامیکی دارای سیستم های متنوعی هستند مثل :
زیرکونیا ،آلومینا ، ای –پی – اس ، ایمپرس ، ایی – مکس ، کاد –کم ، لومینیرز که هر کدام دارای ویژگی خاصی است .

انواع لامینیت سرامیکی :


- لومینیرز :

یکی از سیستمهای لامینیت سرامیکی لومینیرز است مهمترین ویژگی این سیستم عدم نیاز به تراش دندان است زیرا بدلیل استحکام بسیار فوق العاده این قابلیت را دارد که در ضخامتهای بسیار نازک در حد کنتاکت لنز ساخته شود و عیب آن هزینه بسیار زیاد آن است زیرا ساخت آن تحت انحصار یک شرکت آمریکایی است و برای ساخت ان باید قالب گرفته شده از بیمار به خارج از کشور پست شود.

 


- کادکام :

کاد-کام یک سیستم سرامیکی برای ساخت لامینیت و روکش است که توسط کامپیوتر و با تراش یک بلوک سرامیکی انجام می شود . با کمک این روش ظرف چند ساعت می توان در مطب لامینیت و یا روکش سرامیکی ساخت و در واقع در روش کاد کام بعد از اسکن از دندانها اطلاعات اسکن به کامپیوتر منتقل شده و در کامپیوتر لامینیت و یا روکش مورد نظر بطور مجازی طراحی و این اطلاعات به دستگاه تراش منتقل می شود و در دستگاه ، لامینیت روی یک بلوک سرامیکی از قبل انتخاب شده تراشیده و ساخته می شود .مزیت اصلی این سیستم آن است که در یک جلسه انجام می شود و عیب اصلی اش این است که لامینیت یا روکش از یک بلوک تک رنگ ساخته می شود و لذا زیبایی و طبیعی بودن لامینیت نسبت به سیستم هایی که لایه لایه و از رنگهای مختلف ساخته می شود می شود کمتر است.

 

 

- آلومینا و زیر کونیا :

در این سیستم یک بیس از جنس اکسید زیرکونیوم و یا اکسید آلومینیوم روی قالب گچی تهیه شده از دهان بیمار درست می شود و با خمیر چینی بصورت لایه لایه روی این بیس ، شکل دندان ساخته شده و در کوره پخته میشود. مهمترین ویژگی این سیستم مقاومت بسیار بالا و استحکام فوق العاده آن است .

 

 

- ای -ماکس ، آی -پی -اس ، ایمپرس :


بیس این سیستم ها از جنس لیتیوم دی سیلیکات است که در واقع بصورت ریختگی ساخته می شود یعنی ابتدا روی قالب گچی بیمار یک الگوی مومی ساخته و سپس این الگوی مومی ذوب و مولد می شود و لیتیوم دی سیلیکات مذاب در داخل این مولد وارد و شکل الگو را بخود می گیرد این سیستم ها دارای شفافیت بیشتری نسبت به زیرکونیا و آلومینا هستند ولی استحکام آنها کمتر است.

 

 
 
 
 
لامينيت كامپوزيتی(ونیر کامپوزیتی):

به سیستم لامینیت کامپازیتی ، ونیر کامپازیت هم میگویند.ونیر کامپازیت را با عناوین مشابه مانند کامپوزیت ونیر یا کامپوزیت دندان و کامپازیت دندان در برخی از مراکز به جای یکدیگر استفاده می کنند. در این روش پوسته ها بصورت لایه لایه توسط دندانپزشک و با ماده خمیری کامپازیت دندان بطور مستقیم روی دندانهای بیمار ساخته و چسبانده می شود . امروزه با معرفی کامپازیتهای نانو و با توجه به پیشرفتهای زیادی که در خصوصیات این کامپازیت حاصل شده ، ونیرهایی که با آنها ساخته می شوند از نظر دوام و استحکام و عدم رنگ پذیری بسیار ارتقا پیدا کرده اند ، از ویژگی های دیگر این سیستم حداقل دستکاری و تراش دندان است . این درمان در یک جلسه قابل انجام است.

از دیگر مزایای ونیر کامپازیت آن است که درصورت شکست و یا ترک قابلیت تعمیر دارد ولی لامینیت های سرامیکی قابل تعمیر نیستند و می بایست تعویض شوند.

 

 

 لامینیت چینی :
ویژگی و امتیاز مهم این سیستم شفافیت و درخشندگی بالای آن است و نکته منفی این سیستم شکنندگی آن نسبت به ضربه است . تراش دندان در سیستم لامینیت چینی مختصر و در حدود نیم میلی متر از سطح دندان است و پس از تراش و قالبگیری ، پوسته های لامینیت در لابراتوار ساخته شده و سپس توسط دندانپزشک روی دندان چسبانده می شود.

 


 
 
البته در زيبايی و جلوه طبيعی  و طول عمر لامينيت ها،  تكنيك دقيق توسط دندانپزشك  ومواد مورد استفاده با كيفيت بالا، تاثير بسزايی دارد.