حالتهاي صورت ما باعث انتقال احساس ما به ديگران مي شوند و ديگران نيز براي ارزيابي احساس ما از آنها استفاده مي کنند.حتي در هنگامي که ما بطور عمدي قصد مخفي کردن احساس واقعي مان را داريم سيگنالهاي زير پوستي ارسال مي شود که نشان دهنده واقعيت ماجراست که مي تواند باعث شرمندگي ما شود.
شما باید این جمله را شنیده باشید"زیبایی قدرت است و لبخند شمشیر آن" اگر به افراد دوروبر و مشهور نگاهی بیندازید حتما به حقیقت این جمله پی خواهید برد. لبخند یک زبان جهانی است و در همه جای دنیا،در بین تمام ملیت ها ،نژادها ،رنگ ها و مذهب ها باعث دلگرمی شده و زمینه در کنار هم قرار گرفتن افراد را بدون توجه به تمایلات فرد فراهم می کند.لبخند واقعی قابل سرایت هم است چرا که اطرافیان فرد را نیز به شور وشعف وادار می کند وبا توجه به انتقال این شور و شعف اطرافیان بیشتری را برای فرد جمع می کند که نتیجه آن بدست آوردن قدرت بیشتر است.

ارتودنسی و ماهیت لبخند

همه ما داري يک حالت پايه براي بيان خوشحاليمان هستيم که با لبخند زدن آنرا اعلام مي کنيم.در صورت خوشحال بودن اين عمل حتي در تنهايي نيز ايجاد ميشود و شور وشعف فرد را نشان مي دهد. ولي گاهي اوقات ما در موقعيت هايي قرار مي گيريم که ابراز لبخند واقعي نبوده ولي ضروري است. اين نوع ، لبخند " آگاهانه " ناميده مي شود.اين لبخند براي بهبود ارتباط لازم است مثلا هنگامي که در حال خوشامد گويي هستيم. اين لبخند مي تواند در مخفي کردن ناراحتي در مواقعي که احساس مي کنيم بيان احساس واقعيمان نامناسب است(مثل وقتي که هديه نامناسبي را در تولدمان گرفته باشيم!) هم مي تواند استفاده شود. به دلیل مصنوعی بودن این لبخند طرح درمانهای مرتبط با طرح لبخند بایستی بر مبنای لبخند هیجانی یا واقعی پیشنهاد گردد که به دلیل ماهیت پیچیده نیاز به دانش و تجربه متخصص ارتودنسیدارد. در واقع متخصص ارتودنسی فقط دندانها را ردیف نمی کند بلکه هماهنگی مورد نیاز را برای بروز لبخند هیجانی ایجاد می کند. توانايي متخصصان ارتودنسي بعنوان اشخاص حرفه ای مهندسي لبخند براي دستکاري حالتهاي صورت وابسته به کنترل فعاليت عضلات زير پوست مي باشد که بطور کلي به آنها عضلات حالت دهنده صورت گفته مي شود.
لبخند داراي يک قاعده کاملا مشخص نيست، تحقيقات نشان داده اند که تقريبا 11 نوع لبخند وجود دارد که بهترين آن هنگامي است که دندانها ديده مي شوند. لبخند حاصل کشيدگي عضلات اطراف دهان در اطراف دندانها در وضعيت لبهاي بسته و باز است. در لبخند لبها به عقب کشيده شده و برمي گردند ولي اين کل کار نيست، با نمايان شدن دندانها است که به لبخند روح دميده شده و از اشتياق ديگري برخوردار مي شود.اگر دندانهاي ما تميز ،زيبا، رديف، سفيد و سالم باشند حتما احساس ما و تمايل ما براي لبخند زدن و تکرارآن متفاوت خواهد بود.داشتن دندانهاي تميز ،زيبا و سالم در گرو رعايت بهداشت دهان و دندان خوب و کامل و مراجعه دوره اي براي کنترل اين وضعيت به دندانپزشک است و دندانهاي زيبا و رديف شده با مراجعه به متخصص ارتودنسي که از کم وکيف و خصوصيات بسيار ظريف اين واکنش بدن آگاه است بدست مي آيد.
ما همواره بصورت غریزی از لبخندمان استفاده کرده و می کنیم ولی آیا اجزاء بوجود آورنده این قدرت و شمشیر راشناخته ایم؟
1-نسبت دیده شدن دندانهای ثنایا:
هر فردی بطور طبیعی دارای چهار دندان ثنایا در فک بالا و چهار دندان ثنایا در فک پایین است.دندانهای ثنایای بالا در هنگام لبخند دیده می شوند و اثر قابل توجهی در زیبایی آن دارند.در فک بالا دو دندان ثنایای بزرگتر که در وسط قرار گرفته اند دندانهای ثنایای میانی و دو دندان ثنایای کوچکتر که در طرفین این دندانهای بزرگتر قرار گرفته اند دندانهای ثنایای کناری هستند.در یک لبخند زیبا تمام قسمتهای دندانهای ثنایای بالا مشاهده می شوند.
یکی از مشخصه های مسن شدن کاهش دیده شدن این دندانها است.بطوریکه با مسن شدن فرد بتدریج مقدار کمتری از این دندانها در هنگام لبخند مشاهده می شوند.بنابراین دیده شدن زیادتر دندانهای ثنایا با جوانی مرتبط است.
بعنوان یک قاعده کلی میزان دیده شدن دندانهای ثنایا در مردان نسبت به زنان کمتر می باشد.مردان در هنگام لبخند نسبت به زنان نمایش زیادتری از دندانهای پایین خود رادارند.
مقدار دیده شدن دندانهای ثنایا تحت تاثیر عوامل دیگری هم هست :ردیف و منظم بودن دندانها، رنگ دندانها ،ابعاد دندانها از نظر بزرگ یا کوچک بودن آنها و مسئله مهم دیگر اینکه فرد تا چه حدی دارای اعتماد به نفس است که در موقع لبخند اجازه حرکت لبها را فراهم نموده و اجازه نشان دادن لبخند و دندانهای خود رابدهد.
2- میزان دیده شدن لثه:
اگر لثه های سالم داشته باشید یعنی رنگ لثه صورتی روشن باشد دیده شدن حاشیه لثه به زیبا تر شدن لبخندتان کمک می کند. لثه های شما می توانند علامتی برای سالم بودن و جوان بودن شما باشند. اگر لثه ها قرمز نشده ،خونریزی نداشته و برگشته و متورم و بد رنگ نشده باشند و تحلیلی هم نداشته باشند سالم هستند. هر فردی که لبخند شما را می بیند بطور غیر ارادی ارتفاع و حاشیه لثه و بطور کلی کیفیت و کمیت لثه شما را مورد ارزیابی قرار می دهد.
میزان دیده شدن لثه ها در حد طبیعی باعث زیبایی شما می شود اگر از حد طبیعی زیادتر شود باعث تحت تاثیر قرار دادن دندانها شده و اگر از حد طبیعی فاصله زیادی بگیرد باعث بی روح شدن لبخند شما می شود.
3-قوس لبخند
قوس لبخند ایده آل دارای دو جزء با رابطه بسیار نزدیک نسبت به یکدیگر است.قوسی که از اتصال لبه دندانهای ثنایای بالا ایجاد می شود و قوسی که در هنگام لبخند بر روی لب پایین ایجاد می شود. رابطه این دو قوس در هنگام لبخند هماهنگی و موازی بودن آنها است. طرح ریزی دقیق حرکت دندانها در هنگام ارتودنسی توسط متخصص ارتودنسی و اصلاح نقایص شکلی این دندانها توسط متخصصان دندانپزشکی ترمیمی می تواند باعث ایجاد این هماهنگی بین لبه دندانهای ثنایای بالا با قوس لب پایین شود.
4-فضای منفی
فضای تاریک و سیاه موجود درگوشه های دهان در هنگام لبخند فضای منفی نامیده می شود.این فضا وابسته به اندازه دهان ،اندازه دندانها و پهن بودن قوس دندانی است.این فضا در مقادیر متفاوت در همه لبخند ها دیده می شود.ولی مقدار نامناسب آن در مقادیر زیاده از حد یا کم می تواند بر زیبایی لبخند اثر منفی داشته باشد.
5-پهنای لبخند
هر چقدر پهنای لبخند زیادتر باشد تاثیر آن در فرد بیینده زیادتر بوده و بهتر است. پهنای لبخند از طریق پهنای قوس بالا تعیین می شود.(قوس بالا از طریق کنار هم قرار گرفتن دندانها بر روی یک قوس بوجود می آید.) برخی افراد دارای قوس دندانی تنگ یا جمع شده هستند بنابراین در هنگام لبخند فقط دندانهای جلو دیده شده و دندانهای عقب تر در داخل و پشت دندانهای جلویی قرار می گیرند.در حالت ایده آل، شما در هنگام لبخند می توانید دندانهای آسیاب کوچک رادر طرفین لبخند مشاهده کنید.میزان پهنای لبخند بر اساس فاکتورهای بیولوژیک تعیین می شود مثلا میزان پهنای لبخند در افراد با جثه بزرگتر زیادتر است. اگر درطی درمان متخصص ارتودنسی بتواند پهنای صحیح لبخند را با توجه به معیارهای بیولوژیک ایجاد کند نتیجه آن زیبایی بیشتر و قدرت بیشتر شما خواهد بود.
با اطلاعاتي که امروز شما بدست آورديد می توانید در کسب شمشیری موثر "لبخند" برای افزایش قدرت تان از راههای صحیح اقدام نمایید.