بليچينگ ، سفيد كردن دندان ها     Bleaching

 

بليچينگ يعنی سفید کردن دندانها بوسيله مواد خاص اکسید کننده مثل پر اکسید هیدروژن.

مواد اکسید کننده به داخل ساختار کریستالی میله مانند مینای دندان نفوذ کرده و رنگیزه‌های رسوب کرده در بین هرم‌های مینائی را اکسید می‌کنند.با گذشت زمان نفوذ مواد اکسید کننده به داخل عاج دندان که در لایه زیرین مینا قرار داردنیز صورت گرفته و رنگ آن نیز روشن تر می‌شود.


در سال‌های اخیر محصولات زیادی نیز برای سفیدکردن در داروخانه‌ها وسوپرمارکت‌ها ارائه می‌شوند که غلظتی کمتر از ده درصد دارند وبه علت نظارت نداشتن دندانپزشک بر مراحل درمان استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌گردد.

 

روشهای بلیچینگ


1- درمان در مطب دندانپزشکی :

تمام مراحل بطور کامل در مطب دندانپزشکی و با استفاده از مواد و محلولهای قویتر و به کمک دستگاههای خاص که اشعه و لیزر تولید می کنند صورت می گیرد .این روش حتما زیر نظر دندانپزشک باید صورت گیرد .
در این روش غلظت بالای مواد کمی باعث حساسیت دندانها می شود که توسط محلول خاصی که به شما توصیه خواهد شد قابل کنترل ودرمان است . این روش مناسب بیمارانی است که برای درمان عجله دارند و فرصت کمی دارند. با این روش میتوان دندانها را در 1-2 جلسه سفید کرد.


2- درمان در خانه :


بلیچینگ در منزل ، یکی دیگر از روشهای سفیدکردن دندانهاست که در این روش پس از قالب گیری از دندانها توسط دندانپزشک ، قاشقکی شفاف ساخته می شود و بهمراه سرنگ های حاوی ماده بلیچینگ به بیمار داده می شود که خود بیمار می تواند در منزل ماده بلیچینگ را در داخل قاشقک روی دندانها قرار دهد.این کار به دفعات تکرار می شود و معمولا 2 تا 3 هفته بطول می انجامد.در این روش شاید حساسیت دندانها کمتر باشد ولی طول درمان در این روش بیشتر است.
این روش مناسب کسانی است که دندانهای حساسی دارند.

3- درمان بلیچینگ دندانهای غیرزنده :

 

موارد بسیاری پیش می آید که دندانی به دلیل ضربه دچار تغییر رنگ می شود . گاهی هم پیش می آید که دندانی که تحت درمان ریشه (عصب کشی ) قرار گرفته دچار تغییر رنگ می شود رنگ این دندانها معمولا از حد طبیعی تیره تر است . اگر دندان تحت درمان ریشه قرار نگرفته باشد، ابتدا باید این درمان انجام شود .معمولا بعد از درمان ریشه مناسب رنگ تیره دندان کمی روشن تر می شود و سپس دندان بلیچ می شود .در دندانی که که درمان ریشه شده ماده بلیچینگ از پشت دندان داخل حفره پالپ (محل عصب تاج دندان) قرارگرفته و روی آن پانسمان می شود سپس زمانی در نظر گرفته می شود (معمولا یک هفته ) تا سفید شدن رنگ دندان اتفاق افتد. در صورتی که بعد از این زمان رنگ دندان مطلوب نبود این کار تکرار میشود تا دندان به رنگ مطلوب برسد.

 

کدام روش بلیچینگ مناسبتر است،روش منزل یا روش مطب ؟


روش بلیچینگ در مطب با استفاده از مواد قویتر و در مدت زمان کوتاه تر انجام میشود و در این روش غلظت بالای مواد معمولاً باعث ایجاد حساسیت گذرای دندانها می شود. این روش مناسب کسانی است که محدودیت زمانی دارند و میخواهند سریعتر دندانهایشان را سفید کنند. در روش بلیچینگ در منزل موادی با غلظت کمتر ولی در مدت طولانی تر استفاده می شود در این روش حساسیت دندانی ایجاد شده کمتر است ولی زمان بیشتری جهت حصول نتیجه لازم است .روش بلیچینگ در منزل مناسب کسانی است که دندانهای حساس دارند.ولی در مجموع هر دو روش از نظر عملکرد و نتیجه تقریبا مشابه هم هستند.

 

با روش بلیچینگ تا چه اندازه ای رنگ دندانها سفید می شود ؟


در روش بلیچینگ مقدار سفید شدن رنگ دندان محدود است و به علت تغییر رنگ و جنس دندان بستگی دارد . و کسانیکه مایلند دندانشان خیلی سفید شود تنها با روش لامینیت و یا ونیر است که میتوان رنگ دندانها را به رنگهای بسیار سفید مثل (سوپر بلیچ ) تغییر داد.

 

 

مراقبت های لازم در دوران بلیچینگ ؟


کسی که درمان بلیچینگ انجام می دهد باید بهداشت خوبی داشته باشد این یک اصل است. در ضمن انجام برخی کارها دوام بلیچینگ را کاهش می دهد مثلا افراد سیگاری اگر بلیچینگ انجام دهند ولی باز هم به عادت غلط خود ادامه دهند ، دندانهایشان مجدداً خیلی سریع رنگ می گیرد.
کسانی که مداوم چای یا قهوه می خورند باید مقدار مصرف این نوشیدنی ها را کم کنند یا پس از مصرف آنها دهانشان راشستشو دهند یا آب بنوشند تا احتمال رنگ گرفتن کاهش یابد در غیر این صورت رنگ دندانها به رنگ قبلی باز میگردد. در مجموع باید گفت دوام بلیچینگ دائمی نیست و بسته به رنگ قبلی خود دندان و الگوی تغذیه ای و بهداشتی بیمار، 1 تا 2 سال دوام دارد و البته در این هنگام میتوان درمان بلیچینگ را مجدداً تکرار کرد.

 

 

آیا بلیچینگ عوارض هم دارد؟

 

مطالعات متعددی طی 5 سال گذشته ثابت کرده اند که سفید کردن دندان بی خطر و موثر است. انجمن دندانپزشکی آمریکا هم این روش را تایید نموده است و فقط در مورد خانمهای باردار و شیرده منع تجویز دارد.
در ضمن در کسانی که دندانهای بسیار حساس دارند و یا در سنین پایین (قبل از بلوغ) هستند نیز از روش بلیچینگ برای سفید کردن دندانها استفاده نمی شود.نکته دیگر آنکه از روش بلیچینگ نمی توان برای سفید کردن روکش و یا پرکردگی های دندان استفاده کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید